Bu gün müasir Azərbaycanın qurucusu və memarı Ulu öndər Heydər Əliyevin vəfatından 17 il ötür. Dövlət Dəniz Agentliyinin kollektivi də Ümummilli liderin xatirəsini hörmət və ehtiramla anır. Müstəqil Azərbaycan Ulu öndər Heydər Əliyevin möhkəm təməl üzərində ucaltdığı əzəmətli abidədir. Çünki Azərbaycanın bugünkü inkişaf yolunun əsas istiqamətlərindən danışarkən birmənalı şəkildə qeyd etmək lazımdır ki, bu inkişaf xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin ardıcıl davam etdirilməsinin nəticəsidir.
SSRİ dağıldığı zaman bir çox ölkələrin donanmaları israf olunsa da, Azərbaycanda bu sahə məhz dövlətçiliyimizin banisi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində qorunub saxlanılmış, dəniz nəqliyyatı sektorunda əsaslı islahatlar həyata keçirilmişdir. Müstəqilliyimizin ilk illərində böyük neft layihələrinin, o cümlədən “Əsrin Müqaviləsi”nin icrası, “Bakı-Tiflis-Ceyhan” neft ixrac kəmərinin istifadəyə verilməsindən sonra vaxtı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin bəhrəsi hiss olunmuşdur. Onun dövlətçilik ideyalarının davamı olaraq genişmiqyaslı quruculuq işləri, iqtisadiyyatımızın strateji cəhətdən mühüm sahələrindən biri olan dəniz nəqliyyatında da həyata keçirilməkdədir.
Heydər Əliyev fenomeninin əsas xüsusiyyətlərindən biri də ondan ibarət idi ki, o, başladığı işlərin nəticəsini əvvəlcədən görür və hesablaya bilirdi. Buna görə də cəsarətlə elan edirdi ki, Azərbaycan müstəqilliyini elan edəndən sonra bəyan etdiyi demokratiya, bazar iqtisadiyyatı, sərbəst iqtisadiyyat, dünya birliyinə, dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya prinsiplərini həyata keçirməyə başlamış, həm də böyük nailiyyətlər əldə etmişdir və elə yola çıxmışdır ki, artıq bundan sonra daha da sürətlə irəliləyəcəkdir.

Today, 17 years have passed since the eternal rest of the National Leader Heydar Aliyev, the founder and architect of modern Azerbaijan. The staff of the State Maritime Agency also pays tribute to the memory of the National Leader. Independent Azerbaijan is a magnificent monument build on a sound foundation by the National Leader Heydar Aliyev. Because speaking about the main directions of Azerbaijan's development today, it should be unequivocally noted that this development is the result of the consistent continuation of the political line defined by the National Leader Heydar Aliyev.
Notwithstanding that the fleet of several countries disbanded during the collapse of the USSR, this field was preserved in Azerbaijan entirely under auspices of the founder of our statehood, National Leader Heydar Aliyev, and substantial reforms were undertaken in the maritime transport sector. The impression was received about the benefits of the far-sighted policy of National Leader Heydar Aliyev after carrying out major oil projects, including the "Contract of the Century" in the first years of our independence, the inauguration of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil export pipeline. As a continuation of his ideas of statehood, large-scale construction work is being undertaken in maritime transport, which is one of the strategically important sectors of our economy.
One of the outstanding characteristics of the Heydar Aliyev phenomenon was that he could anticipate and evaluate the results of his commenced work. Therefore, he confidently declared that after the proclamation of independence, Azerbaijan began to apply the principles of democracy, market economy, free economy, integration into the world community and the world economy, but also achieved remarkable success and made a start in such a way that would progress more rapidly from now on.